Перший смартфон Apple iPhone спочатку продавався тільки з контрактом оператора AT&T. І це подобалося далеко не всім. Тому вже через два місяці після випуску пристрою 17-річний хакер Джордж Хотц перший у світі зміг зламати смартфон і позбутися від цього обмеження. З цього почалася історія джейлбрейка — обходу обмежень, накладених компанією Apple, і одержання повного доступу до телефону.

За допомогою джейлбрейка можна встановити собі рінгтон, змінити тему інтерфейсу, взаємодіяти зі смартфоном через командний рядок. Але найголовніше – така процедура злому також дозволяє встановлювати сторонні додатки. Ще до появи App Store з’явився неофіційний магазин додатків Cydia. У 2008 році творець Cydia Джей Фріман стверджував, що його додаток встановлено на чотирьох мільйонах пристроїв — на той момент це була десята частина всіх проданих смартфонів iPhone і плеєрів iPod Touch.

Apple намагалася боротися з джейлбрейка шляхом відмови від гарантії власникам зламаних пристроїв і додаванням в iOS нових обмежувальних засобів. Тому кожну наступну версію iOS ставало зламувати все складніше. Але до поточної, 11-й версії хакери справлялися. Програми для джейлбрейка з’являлися незабаром після виходу свіжої версії. Для iOS 11, яка вийшла у вересні, ніхто так і не представив інструменту для джейлбрейка.

У листопаді 2017 року про припинення роботи оголосили два з трьох найбільших репозиторіїв для Cydia, через які поширювалися програми, теми та шпалери — ModMyi і ZodTTD/MacCiti. Найбільшим залишився BigBoss. ModMyi пообіцяв зберегти свій архів, але більше не приймає нових програм.

Ще влітку 2017 року першопрохідці джейлбрейка в інтерв’ю Motherboard говорили про його заході. Видання тоді відзначав, що займатися джейлбрейка хакерам невигідно: iOS дуже добре захищена, а за продаж невідомої уразливості можна виручити до мільйона доларів.

Творець Cydia Джей Фріман говорив, що в джейлбрейке більше немає сенсу. Як пояснював Фріман, якщо раніше після злому можливості телефону сильно зростали, то тепер він дає лише невеликі зміни. Apple давно додала в iOS багато речей, які спочатку з’являлися неофіційно: наприклад, швидкий відповідь на повідомлення або відправлення повідомлень кільком абонентам.

«Коли все менше людей хочуть зробити джейлбрейк, все менше розробників приділяють час створення програм, що ще більше знижує кількість користувачів, — говорив Фріман. — У підсумку — повільна смерть».

Джерело: meduza