Еслі у Windows 8 або Windows 8.1 ви спробуєте відкрити, перемістити або змінити який-небудь системний файл, то, швидше за все, отримаєте помилку, вказує на відсутність прав доступу. Причому ця помилка виникає навіть у тому випадку, якщо ви працюєте з правами адміністратора. А для чого, власне, потрібно втручатися в систему і щось там змінювати? Причин тому може бути безліч. Припустимо, вам потрібно вручну відредагувати лог або зображення або замінити файл заради якогось сміливого експерименту. Так от, зробити це ви не зможете, навіть володіючи правами адміністратора.

Причина в тому, що в Windows 8 існують права ще більш високого рівня доступу, якщо можна так висловитися права root. Належать вони самій системі. Щоб отримати їх, потрібно змінити кілька простих налаштувань. Є два варіанти – зміна прав доступу вручну і з допомогою спеціальної утиліти TakeOwnershipEx. Для початку розглянемо перший спосіб. Припустимо, вам потрібно отримати повні права доступу до системного файлу twinui.dll. Клікніть по ньому правою кнопкою миші і в контекстному меню виберіть Властивості.

У вікні властивостей перемикаємося на вкладку «Безпека» і тиснемо «Додатково».

При цьому відкриється вікно додаткових параметрів безпеки.

У верхній частині вікна ви можете бачити ім’я файлу і шлях до нього, а також ім’я справжнього власника. За замовчуванням це TrustedInstaller, для деяких типів файлів це може бути СИСТЕМА. От саме його і потрібно змінити. Натисніть «Змінити», у віконці введіть ваше ім’я користувача і, натиснувши кнопку Перевірити імена», переконайтеся в коректності зазначеного імені. Якщо воно правильно вказано, до нього додасться ім’я комп’ютера. Натисніть OK, і збережіть результат редагування.

Доступ к файлуДоступ к файлу

Тепер повертаємося до вікна властивостей twinui.dll, тиснемо кнопку «Змінити»,

у списку вибираємо ім’я користувача, якого ми призначили замість TrustedInstaller, встановлюємо в чекбоксах галочки і зберігаємо результат.

Вітаємо, відтепер ви повноправний власник цього об’єкта. Майже таким же самим чином можна встановлювати права доступу до каталогів.

Все, що до цього моменту ми робили вручну, можна зробити за допомогою утиліти TakeOwnershipEx. Це дуже проста і легка у використанні програма виконує всі вищеописані операції, тільки набагато швидше. У вікні утиліти потрібно натиснути кнопку «Отримати права доступу» і вказати шлях до файлу або папки, які потрібно «розблокувати».

Утиліта запам’ятовує всі зміни, так що відновити права доступу не складе особливих труднощів, тим більше, що для цього в TakeOwnershipEx є відповідна опція.

До речі, при інсталяції програма вбудовується в Провідник, що робить роботу з нею ще більш зручною і швидкою.

Порівняно з першим способом використання утиліти має певні обмеження. Так, ви не зможете встановлювати права на каталоги рекурсивно, тобто при встановленні прав на папки, вкладені папки і що містяться в них файли не обробляються. І на закінчення хотілося б звернути вашу увагу на наступне. Змінювати права доступу до системних файлів і каталогів без особливої потреби не рекомендується, так як це послаблює захист Windows і робить її вразливою перед атаками шкідливого ПО. Якщо це можливо, після редагування того чи іншого системного об’єкта права доступу до нього необхідно повернути до значень за замовчуванням.