При роботі будь-обчислювальне пристрій, що виділяє тепло, яке необхідно кудись утилізувати (саме тому деякі IT-компанії будують свої дата-центри в холодних кліматичних зонах). Майнінг-котли фактично є майнерами криптовалют, підключеними до опалювальних систем будинку, з їх допомогою можна підігріти воду в бойлері або тепла підлога. У прикладах, які ми розглянемо, використовуються майнінгові котли Hotmine WX6, розроблені київською компанією Hotmine на базі чіпів Bitfury, такий котел – це «коробка» з платами з чіпами Bitfury, вагою 9 кг, з обчислювальною потужністю від 10 Thash/s.

Експеримент з використанням такого обладнання в житлових приміщеннях почався ще в 2013 році. Тоді фахівці компанії запропонували власникам приватних будинків у котеджному містечку в Круглику під Києвом спробувати встановити такі котли для обігріву будинку. Всього в експерименті погодилося брати участь шість власників будинків. З них двоє купили такі котли (коштують від $5000 за один котел), вони отримували прибуток від майнінгу. Інші учасники експерименту встановили котли для обігріву будинку і отримували компенсацію за витрачену на роботу обладнання енергію.

Ці котли почали роботу з листопада 2013 року і працювали цілий рік до 2015 року. В тому році обладнання відключили, з-за того, що винагороди власникам будинків перестало вистачати на оплату енергії. У 2017 році взимку був стрибок вартості биткоина, обладнання знову включили на три місяці, на зимовий період, у тих же будинках. У 2018 році версію котла WX6 оновили і в одному з будинків його підключили знову (тим більше, що в будинку вже була готова вся інфраструктура для підключення).

Такі котли підключаються до бойлерам і до систем теплої підлоги. З майнером використовуються бойлери, всередині яких – теплообмінник. “Майнер-котел через теплообмінник гріє воду всередині котла, підключається як звичайний електрокотел. У подібних пристроях два виходи/труби. В одну входить вода, в іншу – виходить, але вже на 5-7 градусів тепліше. Потім вода надходить у систему теплої підлоги і повертається зі зниженою температурою, потім знову нагрівається і так по колу. Витрачений 1 кВт енергії обігріває приблизно 10-15 кв. м приміщення», – пояснює Слободенюк.

Як це виглядає в цифрах?

Подібним же обладнанням підприємець гріє собі квартиру і гараж у Києві: мова про двокімнатній квартирі площею 56 кв. м. Підлогу в середньому виходить нагрівати до 30 градусів за Цельсієм, воду – до 55-58 градусів.

В гаражі підприємця встановлені два майнер-котла загальною потужністю 3 кВт/год, за місяць витрати виглядають так: 2100 кВт / годин х 1,68 = 3444 грн, за той же період майнеры заробляють близько 4500 грн. Температура в гаражі – близько 18 градусів за Цельсієм.

Скільки знадобиться тепла на обігрів будинку? Один майнинговый котел замінює одну батарею. Він умовно споживає до 1 кВт/ч. В приватному будинку на 100 кв м вистачить вистачить у середньому 6 батарей на обігрів:

6 кВт/год х 24 години = 144 кВт. 144 кВт х на 30 (днів в місяць) = 4320 кВт. Далі, якщо взяти розцінки на електроенергію в 2018 році для приватного сектора, це буде 1,64 грн за кВт днем (і половина ціни в нічний час), значить в середньому – близько 1,4 грн за кВт (близько $0,05).

Звичайне опалювальне обладнання працює з перервами: будинок нагрівся, його вимикають, потім знову включають. Майнинговый котел повинен працювати 24 години на добу. Від майнінгу обладнання отримує $0,08 за кВт/год. Типовий проект для підключення приватного будинку зі специфікаціями обладнання можна подивитися тут.

Ціни на биткоин коливаються, але поки що зберігається «вилка» між вартістю електроенергії і вартістю видобутої кріптовалюти, в такому обладнанні є сенс, вважає Слободенюк. “Зараз різниця – $0,03. Навіть якщо вартість биткоина зменшиться до $3000, доходу не буде, але все одно робота обладнання буде компенсувати вартість електроенергії», – говорить він.

Автор: Ольга Карпенко Джерело: ain.ua