В ЕС одобрен противоречивый законопроект об авторском праве, который может ввести цензуру интернета

Комітет з правових питань ЄС (JURI) проголосував за законодавчу ініціативу під назвою Директива про авторське право. Незважаючи на те, що більша частина директиви просто коригує технічний мова авторського права у відповідності з нинішньою інтернет-епохою, все ж вона містить і ряд суперечливих норм.

Зокрема, стаття 11 під умовною назву «Податок на посилання» зобов’язує онлайн-платформи, такі як Facebook і Google, купувати ліцензії у медіа-компаній, перш ніж розміщувати посилання на їх матеріали. У той же час стаття 13 під умовною назвою «Фільтр завантаження» вимагає, щоб усі матеріали, що завантажуються онлайн в ЄС, перевірялися на можливі порушення авторських прав. Мова йде про функції, схожих на Content ID YouTube, але вони не повинні обмежуватися тільки відео в рамках однієї платформи, а повинні охопити весь інтернет на всій території ЄС.

Ці норми викликали критику з боку низки законодавців. Вони відзначають, що ці статті можуть пропонуватися з благими намірами — наприклад, з метою захисту власників авторських прав. Але вони сформульовані невизначено і можуть стати основою для зловживань. Пропоновані методи катастрофічні і будуть завдавати шкоди людям, яких вони покликані захистити, вважають опоненти. Причому, законопроект пройшов першу інстанцію зовсім без поправок.

Незважаючи на те, що статті 11 і 13 були схвалені комітетом JURI, вони поки що не стали офіційним законом. Ці зміни повинні бути затверджені на пленарному засіданні Європейського Парламенту. Поки що не вказується точний термін можливого розгляду законопроекту парламентаріями. Ймовірно, це відбудеться в проміжку часу між груднем нинішнього року і до середини 2019 року. Крім того, існують ознаки негативної реакції на ці норми, що може змусити законодавців скасувати або внести суттєві зміни.

Якщо все ж закон буде прийнятий у нинішньому вигляді, то він буде мати руйнівні наслідки для інтернету. Наприклад, стаття 13 вимагає створення автоматичного фільтра, який буде перевіряти весь завантажується в ЄС контент на відповідність авторському праву нашої бази даних. Така система буде надзвичайно дорогої на етапі створення. Крім того, її буде дуже проблематично підтримувати в актуальному стані, зате її легко зможуть використовувати у своїх цілях патентні тролі.

Джерело: The Verge