Центр кибербезопасности СНБО поручил НБУ, Минфину, ГФС и другим разработать законы о регулировании рынка криптовалют. Биржи обяжут хранить данные о транзакциях и клиентах

Національний координаційний центр кібербезпеки, який є робочим органом Ради національної безпеки і оборони України, визначить порядок функціонування ринку криптовалют. Це питання було розглянуто поряд з іншими в рамках нещодавнього засідання РНБО, на якому секретар відомства Олександр Турчинов звернув особливу увагу регуляторів на комплекс проблем, пов’язаних з неконтрольованим обігом криптовалют в Україні.

За словами Турчинова, подальше відсторонення держави від цього питання і правовий вакуум на ринку криптовалют через відсутність законодавчої і нормативної бази «створює загрози для економіки і безпеки держави».

За даними Нацбанку, СБУ та Нацполиции, відсутність контролю обігу кріптовалюти і анонімність розрахунків створюють потенційні передумови для їх використання з метою відмивання грошових коштів, оплати заборонених товарів (наркотиків та зброї), а також фінансування тероризму, зокрема, на окупованих територіях України.

«Беручи до уваги швидкий розвиток криптовалют в світі, це питання не може залишатися поза увагою держави», – цитує прес-служба РНБО слова Турчинова.

Національний координаційний центр кібербезпеки вже розпорядився створити робочу групу, яка займеться розробкою нормативно-правової бази з криптовалюте. До складу цієї групи увійдуть представники Національного банку України, Міністерства фінансів, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Служби безпеки України, Національної поліції, Державної служби фінансового моніторингу, Державної фіскальної служби і Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації.

Робоча група повинна визначити державного регулятора і порядок функціонування ринку криптовалют, порядок моніторингу транзакцій з використанням криптовалют та ідентифікації суб’єктів криптовалютных операцій, а також порядок оподаткування доходів від їх здійснення.

Також повідомляється, що НБУ вивчає питання випуску національної кріптовалюти.

Окремо регулятор доручив розробити механізм забезпечення доступу правоохоронних органів до інформації криптовалютных бірж. Цей механізм передбачає зобов’язання зберігати інформацію про всі транзакції протягом строку, встановленого законодавством для фінансових організацій, та розкриття інформації про клієнта за вмотивованою запитом.

Впровадження всіх цих заходів передбачає співпрацю з урядами один країн. В РНБО наголошує, що тільки так можна уникнути криміналізації цього сегмента.

Джерело: РНБО