В останні місяці різні соціальні платформи (Facebook, Twitter, Google) виявили, що їх ресурси активно використовувалися російськими спецслужбами для впливу на хід президентських виборів в США в 2016 році. Але це була не перша така інформаційна кампанія з використанням соцмереж. За даними видання The Washington Post, ще в 2014 році Головне розвідувальне управління (ГРУ) Росії робив активні спроби щодо дестабілізації ситуації в Україні за допомогою соціальних мереж. При цьому робилися зусилля з метою очорнити Революцію гідності, зародити сепаратистські настрої серед жителів східних і південних регіонів України, підготувати грунт для окупації Криму.

До ранку 22 лютого 2014 року стало ясно, що уряд проросійського президента України Віктора Януковича, втекло на тлі народних протестів, викликаних рішеннями відмовитися від підписання асоціації з Європейським союзом і застосувати силу по відношенню до учасників протестів. Російські союзники Януковича оголосили його втеча та політичне фіаско «переворотом». У метушні в надрах ГРУ РФ була запущена прихована операція впливу – якийсь прообраз того, що потім використовувалося і щодо США два роки тому. Кампанія була частиною тотальної пропагандистської атаки на новий уряд у Києві і прозахідних демонстрантів.

Метою операції було вплив на ключових осіб, що приймають рішення, а також на широкий загал, щоб розчистити шлях подальшої російської військової операції по захопленню Криму. Вона почалася 27 лютого разом із захопленням будівлі кримського парламенту озброєними людьми без розпізнавальних знаків. Це випливає з даних секретної доповіді ГРУ, доступ до якого вдалося отримати редакції The Washington Post. У ньому описані дії однієї з команд ГРУ протягом 6 днів в 2014 році.

Починаючи з наступного дня після втечі Януковича, співробітники ГРУ РФ створили безліч підроблених облікових записів в соціальних мережах Facebook і «ВКонтакте». Фейкові особистості повинні були представлятися простими людьми зі всієї України, які розчарувалися у протестах на Майдані.

У суботу ввечері, 22 лютого 2014 року, чоловік під ім’ям Іван Галіцин опублікував коментар до статті в британському виданні, в якій говорилося про звільнення з в’язниці Юлії Тимошенко.

«В Україні стався переворот», – писав Галіцин по-англійськи. «Я живу в Києві. Я був на Майдані, але мирний протест закінчився два місяці тому, коли нас замінили збройними націоналістами. Це кошмар. Фашисти прийшли до нас знову через 70 років після Другої світової війни. Я не хочу цього майбутнього для України».

Згідно з документами, віртуальна особистість Галіцина була створена офіцером з психологічним операціям ГРУ. Профіль Галіцина був створений 22 лютого, а в якості фотографії використовувався знімок Костянтина Ярошенка, засудженого російського наркоторговця, який відбуває покарання у в’язниці в США. Коментарі Галіцина також з’явилися в інших англомовних виданнях. За даними звіту, офіцери ГРУ створили понад 30 українських груп і платформ соціальних мереж, а також 25 англомовних публікацій.

Позиционируя себя в качестве обычных украинцев, оперативники ГРУ также публиковали комментарии, направленные на разжигание ненависти пророссийских граждан против протестующих, которых они назвали «западенцами». Один из комментариев имел следующее содержание:  «Бригады западенцев теперь будут грабить и убивать нас. Совершенно ясно, что эти люди не имеют ничего святого». Другой комментарий гласил:  «Подъём оппозиции здесь станет катастрофой. Эти люди совершенно другие. У них совершенно иное видение будущего Украины». При этом демонстрантов на Майдане называли «нацистами» и «фашистами».  Российские сотрудники ГРУ также публиковали в соцсетях угрозы физической расправы над союзниками Януковича на юго-востоке Украины. Такие записи должны были подтвердить заявление Москвы о том, что радикальные украинцы угрожают насилием в отношении русских в регионе. Один из фейковых аккаунтов с именем Вова Кравец выступал на Facebook с угрозами в отношении 14 политиков.  27 февраля, когда здание крымского парламента было захвачено «зелёными человечками», ГРУ создало четыре группы в Facebook и «ВКонтакте», чтобы побудить крымчан поддержать отделение от Украины.  «Используя наши аккаунты в Facebook, мы распространили комментарии, информирующие население Крымского полуострова об угрозе со стороны нацистских организаций», – говорится в отчёте ГРУ. Для офицеров ГРУ офицеров по психологическим операциям были разработаны специальные инструкции по работе Facebook. При этом рекомендовалось не использовать свою реальную фотографию, а использовать фото профиля реальных пользователей соцсети, которые имеют мало друзей и проявляют незначительную активность.  По данным отчёта, ГРУ использовало рекламу для повышения популярности своих групп на Facebook. При этом только за один день – 27 февраля – эти группы получили почти 200 тыс. просмотров на Facebook. Кроме того, контент публиковался не только на Facebook, но также во «ВКонтакте» и LiveJournal.  Трудно оценить реальное влияние информационной операции ГРУ в Украине. Но военные шпионы описали результаты своей работы в отчёте начальству следующим образом:  «Абсолютное большинство пользователей социальных сетей согласилось с опубликованными аргументами и поддержало позицию авторов». Источник: The Washington Post

Позиціонуючи себе як звичайних українців, оперативники ГРУ також публікували коментарі, спрямовані на розпалювання ненависті проросійських громадян проти протестувальників, яких вони назвали «западенцями». Один з коментарів мав такий зміст:

«Бригади западенців тепер будуть грабувати і вбивати нас. Абсолютно ясно, що ці люди не мають нічого святого».

Інший коментар свідчив:

«Підйом опозиції тут стане катастрофою. Ці люди зовсім інші. У них зовсім інше бачення майбутнього України».

При цьому демонстрантів на Майдані називали «нацистами» і «фашистами».

Російські співробітники ГРУ також публікували в соцмережах погрози фізичної розправи над союзниками Януковича на південно-сході України. Такі записи повинні були підтвердити заяву Москви про те, що радикальні українці загрожують насильством щодо росіян у регіоні. Один з фейкових акаунтів з ім’ям Вова Кравець виступав на Facebook з погрозами стосовно 14 політиків.

27 лютого, коли будівля кримського парламенту було захоплене «зеленими чоловічками», ГРУ створив чотири групи в Facebook і «ВКонтакте», щоб спонукати кримчан підтримати відділення від України.

«Використовуючи наші акаунти в Facebook, ми поширили коментарі, інформують населення Кримського півострова про загрозу з боку нацистських організацій», – йдеться у звіті ГРУ.

Для офіцерів ГРУ офіцерів за психологічним операціям були розроблені спеціальні інструкції по роботі Facebook. При цьому рекомендувалося не використовувати свою реальну фотографію, а використовувати фото профілю реальних користувачів соцмережі, які мають мало друзів і виявляють незначну активність.

За даними звіту, ГРУ використовувало рекламу для підвищення популярності своїх груп на Facebook. При цьому тільки за один день – 27 лютого – ці групи отримали майже 200 тис. переглядів на Facebook. Крім того, контент публікувався не тільки на Facebook, але також у «ВКонтакте» і LiveJournal.

Важко оцінити реальний вплив інформаційної операції ГРУ в Україні. Але військові шпигуни описали результати своєї роботи в звіті начальству наступним чином:

«Абсолютна більшість користувачів соціальних мереж погодився з викладеними аргументами і підтримало позицію авторів».

Джерело: The Washington Post