Не так давно Microsoft представила нову операційну систему — Windows 10 S. І ще не багато зіткнулися з даним продуктом іт гіганта Майкрасофт і не знають що це таке.

Що це і для кого?

Windows 10 S — це не радикально нова операційна система. Якщо у вас Windows 10, то переходити на S-версію немає сенсу. Новинка стане в нагоді тим, хто купує новий недорогий ноутбук або планшет на базі Windows, наприклад, школярам чи студентам. Так Microsoft створює конкуренцію хромбукам і Chrome, що за кордоном дуже популярні.

Chrome OS має лише базову функціональність, який для багатьох користувачів цілком достатня. Попрацювати в інтернеті з документами (не на планшеті, а з зручною клавіатурою) — ось для чого були створені хромбуки, які добре прижилися. Microsoft з універсальною і недешевої операційною системою раніше не могла успішно конкурувати на ринку простих і недорогих ноутбуків. Тому і з’явилася Windows 10 S, з деякими обмеження функціональності, але лаптопи з нею обойдуться дешевше.

 Відмінності

«S» відрізняється від інших версій «десятки». На сайті Microsoft (в розділі FAQ) є порівняння в таблиці відмінностей. Істотні моменти виділені стрілками:

  • Установка програм для робочого столу не підтримується. У Windows 10 S можна користуватися тільки встановленими Modern-додатками або тими, які завантажені з Магазину Microsoft. І ще — неможливо скористатися командним рядком або PowerShell.
  • У Windows 10S (за замовчуванням) браузером встановлений Edge, як і в інших версіях «десятки». Значить, користувачам S-версії доведеться користуватися браузером від Microsoft, так як в Магазині додатків Chrome і Firefox відсутні, і навряд чи скоро з’являться.
  • Пошукова система за умовчанням – Bing, і змінити її не можна. Але, звичайно, не заборонено відкривати Яндекс або Google в браузері.

Що змінилося?

Якщо у вас пристрій з Windows 10 S, то вам доведеться познайомитися з магазину Windows Store , так як нова ОС дозволяє встановлювати додатки тільки звідти. Якщо цієї програми в магазині Microsoft немає, то програма не встановиться.

Windows Store

Windows Store з’явився разом з Windows 8 в 2012 році і постійно поповнювався додатками і іграми. Але в ньому є не усі десктопні програми. Там відсутні браузер Google Chrome, Mozilla Firefox, Spotify, Яндекс.Диск — і це не весь список. Тому користувача Windows 10 S чекають деякі незручності. Принаймні, поки розробники популярного софту не захочуть потрапити в Windows Store.

Ще одна незручність — навіть якщо Firefox або Chrome з’являться в Windows Store, його можна встановити в якості браузера за замовчуванням — кожен раз, коли ви будете клікати на посилання всередині інших додатків і документів, вони все одно будуть відкриватися в Microsoft Edge. Всередині браузера Edge не змінюється вбудований пошуковик, а треба користуватися тільки Microsoft Bing. Але, ви можете відкривати сторінки Google або Яндекса або ін., хоча пошукові запити з адресного рядка будуть йти тільки в Bing.

Крім доступної ціни на ноутбук, Microsoft для Windows 10 S обіцяє кращий захист від вірусів. Це тому, що не можна встановлювати програми з «невідомих» джерел — тільки з Windows Store. Інший позитивний момент — більш швидка ініціалізація робочого столу після входу в обліковий запис, що дійсно важливо. Якщо ви студент (а це — цільова аудиторія Windows 10 S) і прийшли на лекцію, вам не хочеться, щоб ваш ноутбук довго включався. Передбачається, що Windows 10 S будуть встановлювати на недорогі і не потужні ноутбуки.

А якщо мені не сподобається?

Все це трохи нагадує Windows RT — «планшетної» версію Windows 8, на якій зовсім не було десктопних додатків — вони просто не підтримувалися. А так як Windows Store тоді не відзначався різноманітністю, то RT так і не прижилася. Але з Windows 10 S іншого — підтримка 32/64-бітних додатків в ній є, але вибір обмежений асортиментом офіційного магазину, який постійно поповнюється.

І ще позитивний момент — якщо ви взяли ноутбук з Windows 10 S, а потім зрозуміли, що хочете перейти на повноцінну Windows Pro 10, то можна просто «оновитися» з S-версії за 49 доларів.

Нові ноутбуки Microsoft Surface Laptop, які були анонсовані одночасно з Windows 10 S, будуть поставлятися саме з нею на борту. Але, пам’ятаєте, до кінця року S-версію на цих пристроях можна безкоштовно оновити до Windows Pro 10.

P. S.

Після короткого розгляду Windows 10S, можна зробити висновки, що ця версія дещо нагадує вийшла раніше Windows RT, яка працює з мобільними пристроями на процесорах ARM, яка так і не набрала популярності. На відміну від попередниці, S-версію можна встановити на будь-який комп’ютер. За запевненням Microsoft, Windows 10S — найбільш безпечна операційна система, так як використовує тільки програми з Windows Store. Думається, що саме тому більшість користувачів не підійде Windows 10S.

Але якщо Ви його сприйняли і хочете використовувати на своєму ПК, пам’ятайте — все одно доведеться заплатити за ліцензію понад 200 доларів, як стоїть Windows pro 10.