Якщо для резервного копіювання фотографій ви використовуєте оптичні диски або зовнішні жорсткі диски, то існує велика ймовірність, що ваш архів зіткнеться з так званої «дискової гниллю» і «гнилизною даних». Хочете, щоб фотографії пережили вас і збереглися для майбутнього покоління? Тоді для вас чудові новини: вже скоро, можливо, з’явиться нова технологія «вічного» зберігання даних.

Вчені розробили наноструктуровані скляні диски, які зможуть зберігати цифрові дані протягом мільярдів років. На цьому тижні дослідники з університету Саутгемптона оголосили, що вони вже придумали, як зберігати величезні обсяги інформації на невеликих скляних дисках з допомогою лазерного запису. Вони називають це пятимерными (5D) цифровими даними, тому що на додаток до тривимірної наноструктурі «бітів» даних, роль грає розмір і орієнтація.
Такий скляний диск може зберігати 360 терабайт інформації, стійкий до високих температур до 1000°С (1832°F) і, як очікується, при менш екстремальною температурі (до 190°C або 374°с) збереже дані в цілості протягом 13,8 мільярдів років.
Ця розробка «відкриває нову еру вічної архівації даних», оскільки диски мають практично необмежений термін служби», кажуть співробітники університету. Найбільшу вигоду з цієї інновації отримають музеї, національні архіви та бібліотеки.
Вчені зберегли на окремих дисках кілька важливих документів: Загальну декларацію прав людини Велику хартію вільностей і Біблію короля Якова. Швидше за все, вони переживуть людський рід.
В даний час дослідники шукають компанію, у співпраці з якою зможуть постачати настільки передову технологію зберігання даних на ринок. Коли з’явиться «вічний» диск і буде він доступний усім бажаючим, поки невідомо.