За кілька днів в Україні закрилися популярні сайти Fs.to і Ex.ua.

В Україні буквально за кілька днейзакрылись два найбільших файлообмінника країни.

Спочатку влада заявила про закриття онлайн-кінотеатру FS.to, а потім про самостійне своє закриття заявив Ex.ua, пояснивши таке рішення тиском влади.

У соцмережах українці активно сперечаються – добре це чи погано, що сайти з піратським контентом закриваються.

Корреспондент.net розбирався в ситуації з закриттям сайтів.

Онлайн-кінотеатр

15 листопада, Киберполиция України припинила діяльність одного з найбільших сайтів України з піратським контентом Fs.to.

Аудиторія сайту досягала мільйона користувачів.

Справу проти сайту було відкрито за зверненням правовласників Американської асоціації кінокомпаній і ряду українських компаній. Вони заявили про збитки у розмірі близько 5 млн грн.

Відомо, що в ході розслідування затримано 19 осіб, причетних до створення ресурсу, які адміністрували і наповнювали сайт контентом.

За словами глави Кіберполіції Сергія Демедюка, в ході операції, в Україні було вилучено близько 60 серверів з контентом. Розміщені вони були на майданчиках різних українських провайдерів, і зараз поліція перевіряє їх причетність до злочинної діяльності групи.

Крім того, як розповів Демедюк, у Fs.to є «дзеркала» у Росії та Узбекистані. «Тому ми очікуємо, що з дня на день вони відновлять роботу з-за кордону», — підкреслює коп, уточнюючи, що головне «дзеркало» Fs.to знаходиться у Владивостоці.

«А власниками ресурсу є громадяни України. Вони оформили свою власність через офшор», — зазначив він.

Власником домену та торгової марки FS в Україні є Ferazko Holding Inc. Деякі члени української команди групи знаходяться в бігах, а де з ким ведеться робота, подробиці якої в Кіберполіції зі зрозумілих причин не повідомляють.

Разом з тим, з’явилася більш конкретна інформація про те, скільки грошей вдавалося нелегально заробити засновникам групи — від 500 тис. до 1 млн доларів на рік.

Антипираты ради

В Української антипіратської асоціації такого повороту справ ради: «Це справа велося вже три роки, в тому числі за нашою заявою про багаторазовому порушенні цим ресурсом авторських прав», — повідомив голова асоціації Володимир Ілінг.

Це вже не перший раз, коли FS.TO йде в офлайн.

В жовтні 2013 року міліція вилучила кешуючі сервери онлайн-ресурсу в ході розслідування за скаргою Української антипіратської асоціації (УАА).

Після цього ресурс став недоступний за адресою FS.TO. Вже через пару днів доступ до сайту з’явився на альтернативному домені — brb.to. Як і попередній домен, він належить до доменній зоні острова Тонга.

У той раз правовласники оцінювали збиток від діяльності сайту в 345 000 грн.

Повертатися поки не збираються

Керівництво сайту Fs.to спростувало інформацію про швидке відновлення роботи. Заяву оприлюднено на самому сайті.

«На жаль, сайт не працює і якийсь час так і буде. Дуже неприємна ситуація для всіх нас, але ми сподіваємося на краще і передумови до цього є», — сказано в повідомленні.

На сайті також запевнили, що не мають ніяких офіційних представників в соціальних мережах, а люди, які не перевіряють інформацію щодо цього, потім починають поширювати фейкові новини про те, що сайт скоро відновить роботу.

«Ми не просили і не просимо ні у кого надавати підтримку. Зокрема, у відеоблогеров з дуже суперечливою репутацією», — пояснили в Fs.to поширювані заяви від імені Анатолія Шарія та інших блогерів.

Не одиничний випадок

Найбільший український файлообмінник EX.UA оголосив про припинення роботи і попросив користувачів вилучити файли зі своїх архівів до 30 листопада. Про це сказано на головній сторінці сайту.

Керівництво сайту пояснило, що останні законодавчі ініціативи по боротьбі з піратством несуть в собі ознаки нецивілізованого лобізму», а також повідомило про погрози, шантаж і DDOS-атак з боку держави.

«Новий закон, який знаходиться на підписанні у президента, робить невигідним його дотримання: він буде діяти тільки проти тих, хто спробує йому слідувати. Він буде стимулювати нехтування авторськими правами», — сказано в повідомленні.

Керівництво сайту вважає, що вигоду від нього отримають лише іноземні компанії.

«Український бюджет не отримає взагалі ніяких грошей. А український глядач отримає меншу свободу вибору. Ми вважаємо те, що зараз буде відбуватися в Україні після прийняття закону, сильно шкодить її інтересам», — йдеться на сайті ресурсу.

Не бажаючи порушувати закон, керівництво сайту вирішило закрити файлообмінник.

Ex.ua кілька років тому вже був на межі закриття через претензії до нього з боку правоохоронних органів.

Західні асоціації правовласників неодноразово вносили його в свої списки піратських сайтів, а додаток цього ресурсу для Android то з’являлася, то зникала з офіційного магазину Google Play.

За словами експертів, сайт балансує на межі — то виконуючи претензії правовласників, то знову порушуючи авторські права.

Країна піратства

Міжнародний альянс інтелектуальної власності (США) назвав Україну лідером серед порушників авторських прав в інтернеті. У меншому обсязі їх порушують Чилі, Китай, Індія, Індонезія, Росія, Таїланд і В’єтнам.

Такий вольниці для сайтів, абсолютно безкоштовно роздають всім бажаючим видовища — від класиків кінематографа до сучасних блокбастерів і серіалів, — в Європі і США давно немає.

Більш того, за останні кілька років «інтернет-пірати» з інших країн спеціально перенесли свої сервери в Україну.

Свобода інтернету падає

Україна опустилася на 38 місце в щорічному рейтингу свободи інтернету, складеному міжнародною правозахисною організацією Freedom House.

Таким чином, Україна в цьому плані залишається «частково вільної».

Організація відзначає, що в Україні не блокуються соцмережі і інформаційні програми, однак є випадки обмеження доступу до інформації та арештів блогерів і активістів.

Зокрема, правозахисники зазначили, що ринок інтернету в Україні продовжує зростати, однак він у той же час страждає від важкої економічної ситуації, анексії Криму і кризи на сході, де, зокрема, сталося пошкодження необхідної інфраструктури.

Freedom House відзначила, що чиновники все частіше намагалися впливати на соцмережі зі спробами боротися з антиукраїнською риторикою, садити користувачів за сепаратистські або екстремістські висловлювання.

Влада задоволена

Заступник глави Адміністрації президента України (АПУ) Дмитро Шимків заявив, що припинення роботи файлообмінника Ex.ua–позитивний моментом і безумовним успіхом у боротьбі з піратством в інтернеті.

За словами чиновника, власники сайту розробили бізнес-модель, що дозволяє заробляти, поширюючи нелегальний відеоконтент, вставляючи при цьому в нього українську рекламу.

«Українські рекламодавці платили гроші за розміщення реклами, а правовласники контенту не отримували ніякої бенефіції від цього», – сказав Шимків.

На думку заступника глави АПУ, господарі ресурсу отримували таким чином близько $1 млн доходів на рік.

«… завжди в піратської історії наступав момент, коли пірати усвідомлено переходили на світлу сторону. Це класно», – резюмував Шимків.