На цьому тижні Музей компьютерної історії (CHM), розташований у каліфорнійської Кремнієвої долині повідомив, що вже в 2018 році кожен охочий зможе отримати доступ до програмної частини комп’ютера Apple Lisa, випущеного в 1983 році. Так, ви все правильно зрозуміли, Apple дозволила викласти у відкритий доступ вихідний код ОС і програм для цього історично важливого ПК.

За словами співробітника музею Ела Косова, в рамках відповідної ініціативи опублікують практично все, що потрібно для запуску операційної системи. По суті, єдиний відсутньою компонентом стане словник англійської мови «Американське спадщина», який використовується для перевірки орфографії в редакторі LisaWrite.

Само собою, разом встановити LisaOS/MacWorks другий ОС в режимі DualBoot навряд чи вийде, оскільки вона призначена для процесора Motorola 68000 архітектури CISC і має жорсткі обмеження, пов’язані з адресацією пам’яті. Але, тим не менш, публікація вихідного коду ОС має важливе значення, оскільки сам продукт являє величезну історичну цінність. Саме Lisa, по суті, ознаменувала перехід від командної рядки з клавіатурним введенням на інтуїтивно зрозуміле взаємодія з допомогою миші і піктограм. Для ринку ПК ці зміни, мабуть, були рівноцінні появи iPhone на ринку смартфонів.

Доступність вихідного коду ОС Lisa дозволить зберегти пам’ять про вінтажному ПК навіть після того, як остання система перестане працювати, а також дозволить отримати уявлення про те, що тоді думали інженери Apple.

Джерело: Engadget