Група вчених зі Стенфордського університету розробила нейронну мережу, яка на основі декількох рентгенівських знімків може поставити діагноз пневмонії, причому робить це вона не гірше, ніж практикуючі лікарі-рентгенологи.

Для створення алгоритму вчені створили 121-рівневу нейронну мережу і навчили її на 112 120 фронтальних флюорографиях грудної клітини, отриманих від 30 805 пацієнтів. Кожен знімок був проіндексований у відповідності з наявними захворюваннями легенів. У процесі навчання знімки відсканували, перевели в цифровий вигляд, стиснули до розмірів 224 × 224 і «згодували» нейронної мережі. Потім випадковим чином з бази було обрано 80% знімків і проведена чітка налаштування алгоритму. Решта 20% були залишені для перевірки роботи системи і її налагодження.

На наступному етапі випробувань дослідники з Стенфорда взяли нових 420 знімків, яким дали висновок практикуючі фахівці. Лікарі мали досить пристойний стаж роботи від 4 до 28 років. Ні рентгенологи, ні нейромережа не мали доступу до медичних карт пацієнтів. У розпорядженні були тільки знімки. З’ясувалося, що нейромережа мало чим поступається фахівців з багаторічним стажем роботи.

Группа ученых из Стенфордского университета разработала нейронную сеть, которая на основе нескольких рентгеновских снимков может поставить диагноз пневмонии, причем делает это она не хуже, чем практикующие врачи-рентгенологи. Для создания алгоритма ученые создали 121-уровневую нейронную сеть и обучили ее на 112 120 фронтальных флюорографиях грудной клетки, полученных от 30 805 пациентов. Каждый снимок был проиндексирован в соответствии с имеющимися заболеваниями легких. В процессе обучения снимки отсканировали, перевели в цифровой вид, сжали до размеров в 224 × 224 и «скормили» нейронной сети. Затем случайным образом из всей базы было выбрано 80% снимков и проведена четкая настройка алгоритма. Остальные 20% были оставлены для проверки работы системы и ее отладки. На следующем этапе испытаний исследователи из Стенфорда взяли новых 420 снимков, которым дали заключение практикующие специалисты. Врачи имели достаточно приличный стаж работы от 4 до 28 лет. Ни рентгенологи, ни нейросеть не имели доступа к медицинским картам пациентов. В распоряжении были только снимки. Выяснилось, что нейросеть мало чем уступает специалистам с многолетним стажем работы.

При цьому дослідники зазначають, що в ході тесту використовувалися лише фронтальні знімки, в той час як в медичній практиці вивчаються також бічні знімки і анамнез пацієнта, що має вплив на постановку діагнозу. Тим не менш подібні програми допоможуть діагностувати захворювання у віддалених регіонах з нестачею кваліфікованих кадрів.

Джерело: hi-news.ru