Думаєте, купив, установив, забув? Немає. Оновлювати роутер потрібно. Нехай і не так часто, як смартфон. І заміна старої моделі обов’язково окупиться.

Логотипом Wi-Fi прикрашають пристрої, здатні працювати по одному із стандартів бездротового зв’язку IEEE 802.11. З них нас цікавлять тільки 802.11 g, 802.11 n, 802.11 ac. Старі і бюджетні пристрої найчастіше використовують стандарт 802.11 g, що характеризується швидкістю передачі даних до 54 Мбіт/с на робочій частоті 2,4 ГГц.
Більш новий і поширений 802.11 n здатний працювати при швидкостях до 600 Мбіт/с на частоті 2,4 або 5 ГГц. Найбільш досконалий на сьогоднішній день стандарт 802.11 ac доводить до споживача, потік зі швидкістю 6,77 Гбіт/с і використовує частоту 5 ГГц.
Всі вони сумісні. N-девайси можуть підключатися до ac-мереж і працювати, але, само собою, на більш низьких швидкостях.
Практична швидкість мережі Wi-Fi з одним передає і одним використовують пристроєм як мінімум в два рази нижче теоретичної, яка вказується в описі стандарту.

Роутер одночасно спілкується тільки з одним пристроєм. Поки смартфон завантажує щось, інші пристрої в мережі перебувають у режимі затримки. Затримки короткі, але можуть бути відчутні при використанні старого обладнання, його неправильному налаштуванні або великому числі гаджетів, підключених до мережі.
Крім того, існують додаткові джерела проблем — перешкоди. У багатоквартирних будинках основною їх причиною стають сусідські роутери. Сьогодні їх багато, і для того, щоб вони не заважали, необхідно використовувати інші канали передачі даних. Оптимальної швидкості можна досягти, якщо між своїм і сусідським каналом буде ще як мінімум п’ять (тобто, якщо сусідський роутер на дев’ятому каналі, вам треба переключитися на четвертий).
Ще кілька перешкод: Bluetooth, СВЧ-печі і радіоняні. Всі вони працюють на частоті 2,4 ГГц і забивають канал. Недарма в деяких планшетах і смартфонах не можна одночасно використовувати два інтерфейсу.
Бездротовий зв’язок 802.11 влаштована так, що максимальна швидкість в мережі з роутера і декількох споживачів не може бути вище, ніж у самого повільного пристрої в цій мережі.
5 причин оновити роутер
Збільшення швидкості
Хочете велику швидкість — переходьте на новий стандарт. Правда, варто змінити і все споживають Wi-Fi пристрою, інакше швидкостей 802.11 ac не досягти.
Навряд чи ваш провайдер забезпечує реальний доступ до інтернет на швидкостях вище тих, що підтримуються 802.11 n. Але якщо забезпечує, роутер потрібно міняти обов’язково.
Причин повільного інтернету може бути кілька:
Збільшення кількості домашніх гаджетів, які використовують інтернет.

Неполадки в мережі. При цьому варто перевірити, не проявляється чи уповільнення при дротове підключення. Якщо низька швидкість саме в бездротової мережі, то в першу чергу варто спробувати підібрати вільний від інших пристроїв канал. Якщо це не допомогло, настав час бігти за двухдиапазонным роутером.

Застарілі пристрої можуть працювати погано із-за слабкої начинки. Роутер посилає інформацію не безпосередньо, він обробляє її, шифрує-дешифрує, перенаправляє. Потужний процесор і великий об’єм оперативної пам’яті дозволяють роутера не затыкаться під час роботи.

Бездротове підключення до принтера
У багатьох сучасних роздають Wi-Fi пристроїв є окрема системна служба — Print Server. Вона забезпечує пряму роботу роутера з принтером, підключеним до бездротової мережі.
Драйвери при цьому ставляться прямо в роутер, а можна друкувати з будь-якого пристрою, що використовує цю мережу Wi-Fi.
Більш зручна прошивка
У багатьох роутерів є проблеми з прошивкою, викликають обриви зв’язку, труднощі з підключенням пристроїв до мережі тощо. Для виключення цього варто оновити прошивку або навіть поставити сторонню.
Однією з кращих сьогодні є OpenWrt. Але для того, щоб прошити роутер, може знадобитися USB-порт. Тому, якщо ви хочете отримати можливість кастомізації, доведеться витратити трохи грошей і придбати більш сучасний девайс.
Крім того, може знадобитися більший обсяг постійної пам’яті: саме він гарантує роботу пристрою з додатковими функціями і можливість перепрошивки.
Створення торрент — або медіасервера
Порт USB може знадобитися і для інших цілей. Наприклад, для підключення зовнішнього жорсткого диска. Багато сучасні моделі роутерів на рідних або сторонніх прошивках не тільки мають інструменти для створення домашнього хмарного сховища, але і дозволяють встановити «торрентокачалку» у власну пам’ять.
Деякі моделі роутерів можна навіть перетворити в медіацентри. Якщо дозволить вбудована пам’ять, звичайно. Для цього потрібно встановити в якості прошивки одну із спеціалізованих *NIX-систем, очищених від усього зайвого. У підсумку вийде відмінний енергоефективний домашній сервер, доступ до якої можливий з будь-якого з використовуваних гаджетів.
Роутер споживає значно менше електрики, ніж комп’ютер. Подібна конфігурація багатьом замінює NAS — повноцінний мережевий домашній сервер.

Однак для прошивки, навіть найменшої, потрібно не менше 64 МБ пам’яті. Для ефективного використання роутера в якості сервера краще 128 МБ.
Збільшення зони покриття
Чим вище стандарт передачі даних, тим більше зона покриття. Діапазон 5 ГГц, що використовується в сучасних 802.11 ac/n, краще проходить через бетонні стіни на невеликих відстанях.
C іншого боку, найчастіше для збільшення зони покриття досить або переставити роутер, або змінити антени, або поставити повторювач сигналу (репітер). Але новий гаджет можна вибрати так, щоб він однозначно мав більш якісною передачею і великою зоною покриття.
Для цього необхідні дві антени (краще знімні: вони якісніше і їх можна замінити при необхідності) з коефіцієнтом посилення 5dBi і підтримка MIMO. Останнє говорить про те, що антени рознесені між собою так, щоб забезпечувати максимальну продуктивність і не створювати перешкоди один для одного.
Більше двох антен використовувати вдома не має сенсу. Дешеві пристрої можуть створювати третьої антеною перешкоди самі собі, а дорогі рідко окупаються.
Висновки
Роутер потрібно міняти тільки в тому випадку, якщо є проблеми з передачею даних по Wi-Fi. Або якщо ваші гаджети підтримують більш сучасні стандарти, ніж поточний роздавальник. При підвищенні швидкості проводового інтернету та розширення парку техніки теж варто задуматися про придбання нового агрегату.
А от якщо все встановлено, все працює і нічого не змінюється, залиште свої гроші при собі.