Шкідливі програми (AdWare і Malware) — це не цілком віруси, а активні програми, що викликають рекламні вікна, незрозуміла поведінка комп’ютера, браузера, сайтів в Інтернеті. Вони часто встановлюються без відома користувачів, і їх складно видалити. Впоратися з таким в автоматичному режимі дозволяють спеціальні засіб видалення шкідливих програм для Windows 10, 8 і Windows 7.

Перша проблема небажаних програм — антивіруси часто не повідомляють про них, друга — звичайні шляхи видалення для них можуть не працювати, а пошук утруднений. Існують інструкції про те, як позбавитися від реклами в браузерах, видалити Search Protect, позбутися webalta або прибрати conduit. У цій статті — огляд кращих безкоштовних утиліт для видалення небажаного і шкідливого ПО, очищення браузерів від AdWare і супутніх завдань.

Рекомендуємо всім, хто зіткнувся з контекстної реклами в браузері (і появою її там, де її не повинно бути), з самого початку вимкнути розширення в браузері (навіть ті, яким ви повністю довіряєте) і перевірити результат. А вже потім пробувати програми для видалення шкідливого ПО (список нижче, оновлений в 2017).

Засіб видалення шкідливих програм Microsoft

Якщо на комп’ютері встановлено Windows 10, то в системі вже є вбудований засіб для видалення шкідливих програм (Microsoft Malicious Software Removal Tool), воно працює і в автоматичному режимі і доступний для запуску вручну. Знайти цю утиліту можна в C:\Windows\System32\MRT.exe. Це засіб не так ефективно, як спеціальні програми для боротьби з Malware і Adware (наприклад AdwCleaner працює краще), але спробувати варто.

Процес пошуку і видалення шкідливих програм виконується в простому майстрі російською мовою (достатньо натиснути «Далі»), але саме сканування відбувається досить довго.

Засіб видалення шкідливих програм Microsoft MRT.exe є системною програмою, тому вона навряд чи щось завадить у вашій системі (якщо вона ліцензійна). Цей засіб можна завантажити окремо для Windows 10, 8 і Windows 7 на офіційному сайті https://support.microsoft.com/ru-ru/kb/890830 або з сторінки microsoft.com/ru-ru/download/malicious-software-removal-tool-details.aspx.

AdwCleaner

Радимо починати перевірку і очищення системи з AdwCleaner, хоча є кошти і потужніше. Особливо в типових випадках, таких як спливаюча реклама і автоматичне відкриття непотрібних сторінок з неможливістю змінити стартову сторінку в браузері.

Головні причини цієї рекомендації — це засіб повністю безкоштовне, російською мовою, досить ефективно, не вимагає установки і регулярно оновлюється. Крім того, після перевірки і очистки радить, як уникнути зараження комп’ютера в подальшому.

В роботі AdwCleaner дуже простий — запустили програму, натиснули кнопку «Сканувати», вивчили результати (можна зняти галочки з тих елементів, які не потрібно видаляти) і натиснули кнопку «Очищення».

В процесі видалення може знадобитися перезавантаження комп’ютера. По завершенню очищення створюється повний текстовий звіт про те, що саме було видалене.

Офіційна сторінка, на якій можна безкоштовно завантажити AdwCleaner — https://ru.malwarebytes.com/products/ (внизу сторінки, в розділі для спеціалістів)

Застереження: під AdwCleaner іноді маскуються деякі програми, з якими він повинен боротися, будьте уважні. А якщо завантажуєте утиліту з іншого сайту, не полінуйтеся перевірити її на VirusTotal (онлайн перевірка на віруси virustotal.com).

Malwarebytes Anti-Malware Free

Anti-Malware — одна з найпопулярніших програм пошуку і видалення небажаного програмного забезпечення з комп’ютера.

Програма поганою російською мовою (в останніх версіях 2015 року з мовою все було в порядку). Більшість відгуків відзначають високу ступінь виявлення шкідливого ПЗ на комп’ютері та ефективне його видалення, навіть у безкоштовній версії.

Перевірено — програма Anti-Malware знайшла і видалила компоненти Webalta і Conduit, але не знайшла нічого підозрілого у встановленій у тій же системі Mobogenie. Крім цього, сканування тривати довго. Версію Malwarebytes Anti-Malware Free для домашнього використання можна безкоштовно завантажити з офіційного сайту https://ru.malwarebytes.com/free/.

Junkware Removal Tool

Безкоштовна програма для видалення Adware і Malware Junkware Removal Tool — ефективний інструмент для боротьби з шкідливими програмами, розширення браузерів та іншими загрозами. Як і AdwCleaner, вона була придбана компанією Symantec після зростання популярності.

Утиліта працює в текстовому інтерфейсі шукає і сама видаляє загрози в запущених процесах, автозавантаженні, файлах і папках, службах, браузерах і ярликах (попередньо створивши точку відновлення системи). По завершенню створюється повний текстовий звіт про все віддаленому небажаному.

 

CrowdIsnpect — засіб перевірки запущених процесів Windows

Більшість утиліт з цієї статті призначені для пошуку і видалення шкідливих програм, вони виконують пошук файлів на комп’ютері, вивчають автозавантаження Windows, реєстру, іноді — розширення браузерів і відображають список потенційно небезпечного ПЗ (звіривши зі своєю базою), складають довідку про виявлені загрози.

Засіб ж перевірки процесів Windows CrowdInspect аналізує запущені в даний момент процеси Windows 10, 8 і Windows 7, звіряючи їх з онлайн-базами небажаних програм, виконуючи перевірку за допомогою сервісу VirusTotal і відображаючи мережеві з’єднання, що встановлюються цими процесами (при цьому відображаючи репутацію сайтів, яким належать відповідні IP-адреси).

 

Утиліти для перевірки ярликів браузерів і інших програм

При боротьбі з AdWare в браузерах, і не тільки, слід звернути увагу на їх ярлики: залишаючись незмінними зовні, часто вони, запускають не зовсім браузер або не тим способом, як за замовчуванням. В результаті ви побачите рекламні сторінки, або постійно буде повертатися шкідливе розширення в браузері.

Ярлики браузерів можна перевірити вручну, використовуючи засоби Windows, або автоматичними засобами аналізу, наприклад, безкоштовними Shortcut Scanner або Check Browser LNK.

 

Інструмент очищення Chrome і Avast Browser Cleanup

Часта причина появи реклами в браузерах (у спливаючих вікнах, по кліку в будь-якому місці будь-якого сайту) — шкідливі розширення і доповнення браузерів.

Головна порада: відключення абсолютно всіх розширень, навіть якщо вони здаються самими надійними і ви користувалися ними постійно, адже буває, що це розширення стало шкідливим — можливо навіть, що поява реклами викликають розширення, які раніше блокували.

Популярні утиліти для перевірки наявності небажаних розширень браузерів:

Перша — Інструмент очищення Chrome (офіційна програма від Google, раніше називалася Google Software Removal Tool). Перевіряє наявність на комп’ютері програм, які можуть втручатися в роботу браузера Google Chrome, скидання самого браузера і відключає всі розширення (закладки залишаться).

Друга — Avast Browser Cleanup — перевіряє небажані доповнення в браузерах Internet Explorer і Mozilla Firefox. Проводить автоматичне сканування зазначених браузерів на розширення з поганою репутацією і, якщо знаходить, ці модулі відображаються у вікні програми з можливістю їх видалення.

Завантажити Avast Browser Cleanup можна з офіційного сайту https://www.avast.ru/browser-cleanup

Zemana AntiMalware

Zemana AntiMalware — теж хороша програма для боротьби з шкідливим ПО. Переваги: ефективний хмарний пошук знаходить те, що не бачать AdwCleaner і Malwarebytes AntiMalware), сканування індивідуальних файлів, російська мова і зрозумілий інтерфейс. Програма дозволяє забезпечити захист комп’ютера в реальному часі (така можливість є в платному варіанті MBAM).

Важлива функція — перевірка та видалення шкідливих і підозрілих розширень в браузері — найбільш частої причини появи спливаючих вікон з рекламою. Для того, щоб включити перевірку розширень для браузерів, зайдіть в «Налаштування» — «Додатково».

Недоліки: безкоштовно працює лише 15 днів (цього може виявитися достатньо, адже такі програми використовують в екстрених випадках); необхідність підключення до інтернету (для попередньої перевірки комп’ютера на наявність Malware, Adware і іншого).

Завантажити безкоштовну версію Zemana Antimalware можна з офіційного сайту https://zemana.com/AntiMalware

HitmanPro

HitmanPro — утиліта, яка може виявити велику кількість загроз, у тому числі віддалених, але від яких залишилися «хвости» в Windows. Програму не потрібно встановлювати і вона працює дуже швидко.

HitmanPro — платна програма, але протягом 30 днів можливо скористатися всіма функціями безкоштовно — цього вистачить, щоб видалити весь сміття з системи.

Судячи з відгуків в інтернеті, Hitman Pro — це утиліта, яка допомагає найбільшому числу користувачів вирішувати проблеми з потенційно небажаних і просто шкідливим ПЗ, а в поєднанні з наступним продуктом працює майже безвідмовно.

Скачати HitmanPro можна з офіційного сайту https://www.hitmanpro.com/

Spybot Search & Destroy

Spybot Search & Destroy — ще один ефективний спосіб позбутися від непотрібного і захиститися від шкідливих програм у майбутньому. В утиліті багато додаткових можливостей, пов’язаних з безпекою комп’ютера. Програма російською мовою.

Крім пошуку небажаного софта, утиліта дозволяє захистити систему, відстежуючи встановлювані програми і зміни у важливих системних файлах і реєстрі Windows. У разі невдалого видалення шкідливих програм, що спричинило за собою збої, можна скасувати зміни, внесені утилітою. Скачати безкоштовно останню версію можна у розробника: http://www.safer-networking.org/spybot2-own-mirror-1/

Представлені засоби боротьби з шкідливим ПЗ повинні допомогти Вам вирішити проблеми з роботою комп’ютера і Windows.