У 2009 році Сатоши Накомото запропонував світу криптовалюту — валюту, яка випускається не центральним банком, а самими користувачами. Анонімні нематеріальні гроші, які можна пересилати через інтернет майже миттєво і майже безкоштовно, і які не можна підробити.

Через дев’ять років у світі вже 24 мільйони активних биткоин-гаманців. Вартість одного биткоина зросла з 1 долара в 2011 році до 19,7 тисячі доларів в кінці 2017 року. Тоді ж глобальний економіст Deutsche Bank назвав крах биткоина одним з ключових ризиків 2018 року.

Тим часом дослідники в Массачусетському технологічному інституті визначили три варіанти знищення кріптовалюти Bitcoin.

1. Створення державних криптовалют:

Першою національну криптовалюту створила Венесуела. El Petro прив’язали до вартості бареля нафти і сподіваються, що з допомогою кріптовалюти країні вдасться подолати фінансову блокаду з боку США, залучити інвестиції і вийти з кризи.

Хоча багато рейтингові агенства називають El Petro шахрайством, обсяг її попереднього продажу склав 3,338 мільярда доларів.

Великобританія, Ізраїль, Японія і Китай також планують ввести національні кріптовалюти. Вони мають намір прив’язати їх до курсів фунта, шекеля, ієни і юаня відповідно.

Емітувати та регулювати кріптовалюти будуть центробанки. Це допоможе скоротити обсяг готівки, контролювати незаконні операції, ідентифікувати відправників і одержувачів криптовалютных транзакцій.

Тими ж цілями керуються Білорусь з талером і Естонія з EstCoin. За твердженнями творців, національні кріптовалюти не будуть конкурувати зі звичайними валютами. Їх мета — сприяти залученню інвестицій та розвитку малого і середнього бізнесу.

Тим часом Росія продовжує розробку крипторубля. Мета — обхід міжнародних фінансових санкцій. В Україні створюють криптогривню, а шахраї навіть запускають фейковую національну криптовалюту.

На думку Сахила Гупта, який досліджував можливість впровадження Fedcoin — державної кріптовалюти, поступово люди зрозуміють, що криптовалюта зручніше, ніж паперові гроші, що криптовалюта дешевше, ніж кредитні карти, а банки — що це більш безпечно.

Таким чином, національні кріптовалюти зможуть замінити не тільки національні валюти, але і потіснити кріптовалюти на чолі з їх лідером биткоином.

2. Facebook-вбивця:

Першу криптовалюту може потопити перша соцмережу. Якщо Facebook скористається ідеєю Telegram і вирішить створити власну криптовалюту, це може повалити биткоин з його п’єдесталу.

Аудиторія Telegram налічує трохи більше 200 мільйонів користувачів. На ICO месенджеру вдалося зібрати двічі по 850 мільйонів доларів, попереду — заключний раунд фінансування.

Якщо Facebook з його двухмиллиардной аудиторією вирішить виконати те ж саме, то його криптовалюта може виявитися досить потужним конкурентом.

Поки аналітики намагаються вирахувати, чи може соцмережі Марка Цукерберга піти на такий крок, вчені МТІ пропонують інший, більш підступний варіант «поневолення» биткоина Фейсбуці — прийняти його і адаптувати під себе.

План досить простий: для початку потрібно створити персональний биткоин-гаманець для кожного користувача і інтегрувати його в усі облікові записи.

Facebook зробить все, щоб якісно виділятися на тлі інших гаманців, і щоб користувачі перевели свої кошти саме на нього.

Ті, хто до цього не володіли криптовалютой, зможуть заробити, переглядаючи рекламний контент або дозволивши Facebook використовувати потужності свого пристрою для видобутку биткоинов.

Так Цукерберг зможе отримати контроль над першою криптовалютой в світі. Звичайно, зайнятися цим він зможе вже після того, як вирішить всі питання безпеки соцмережі.

3. Навала альткоинов:

Створення безлічі цифрових валют також може вивести биткоин з гри.

В одній з теорій всі товари і послуги будуть представлені токенами. У продуктовому магазині можна буде розплачуватися виключно токенами цього магазину, а на цифровому гаманці будуть умовні Fedcoin, FacebookСoin і багато інших, навіть спеціальні монети для оплати послуг няні або проїзду в метро.

Вже зараз у сфері блокчейн-стартапів проглядається тенденція створення послуг, за які можна заплатити тільки за допомогою вбудованої кріптовалюти, розробленої спеціально для програми. Так чинять навіть компанії, які з’явилися за багато років до створення блокчейна.

Наприклад, Kodak працює над створенням власної кріптовалюти Kodakcoin, з допомогою якої фотографи зможуть реєструвати свої роботи, отримувати на них ліцензію, продавати і відслідковувати дотримання авторських прав. Однак для реалізації такого сценарію потрібні час і ціла інноваційна екосистема.

Що залишається у биткоина? Його головна перевага — анонімність. Якщо за кріптовалюти візьмуться держави або Facebook, транзакції перестануть бути анонімними. Вже зараз влада робить спроби деанонімізація.

Якщо ж кріптовалюти одержать широке поширення, то саме суспільство буде вибирати лідера криптовалют і визначати його долю. Тоді ідеї Накомото про єдиної світової валюти майбутнього не судилося збутися.