Facebook вслед за Google принялся строить в Украине сеть локальных серверов для кэширования популярного контента

У недавньому інтерв’ю ресурсу liga.net глава українського офісу Google Дмитро Шоломко, зокрема, розповів про те, що компанія дуже ретельно продумує розвиток місцевої інфраструктури, щоб сервіси Google (головним чином YouTube) працювали без збоїв.

В рамках програми Global Cache Google надає в безкоштовну оренду українським інтернет-провайдерам свої кешуючі сервери (вони розміщуються на майданчиках українських компаній), щоб їм не доводилося кожного разу завантажувати самий затребуваний контент з дата-центрів за океаном. До того ж, це дозволяє українським провайдерам економити значні суми на CDN-сервісах (Content Delivery Network, ery). За словами Шоломко, в Україні зараз налічується кілька сотень таких серверів, всі без винятку великі провайдери беруть участь у програмі і кожен місяць компанія укладає з 3-4 договору про оренду.

Нещодавно стало відомо, що найпопулярніша соцмережа Facebook, яка після блокування в Україні «ВКонтакте», «Одноклассники» та інших російських сервісів, почала фіксувати різке зростання українського трафіку (такою, що в роботі соцмережі часто почали виникати збої) теж заснувала власну програму розвитку інфраструктури в Україні. За даними LIGA.net цим напрямком займається Ед Кейв, який працює на посаді Interconnection Support Manager. За інформацією представника одного з операторів, що саме ця людина звертається до українських компаній і пропонує їм «дзеркала».

У повідомленні джерела Кейв сказав, що не вправі обговорювати це питання з пресою.

Все вказує на те, що Facebook почала розміщувати свої сервери на майданчиках українських провайдерів. В Укртелекомі (№1 по абонентській базі) і Волі (гравець №3) підтвердили факт переговорів з Facebook щодо розміщення серверів. У той же час керівник групи компаній «Тріолан» Вадим Сидоренко розповів, що ще в минулому році отримав «два комплекти», по одному для Харкова та Києва. Провайдер Ланет в жовтні минулого року розмістив сервери Facebook на 40 Гбіт/с, що, за словами гендиректор Маріана Івасюка, дозволило локалізувати більше третини всього трафіку і скоротити час затримки при зверненнях на декілька порядків у порівнянні з найближчими дата-центрами (2-3 мс замість 150-350 мс).

Відзначимо, що ціна питання розміщення серверів в Україні – досить висока. Джерело провів відповідне опитування серед представників провайдерів і з’ясував, що «один нормальний сервер такого рівня коштує близько $10 000». Таким чином, можна припустити, що Марк Цукерберг має намір вкласти в українську інфраструктуру десятки мільйонів гривень, щоб відео в стрічці українських користувачів завантажувалося максимально швидко.

Джерело: liga.net