Зазначимо відразу: чистити системний блок можна лише в тому випадку, якщо ваш комп’ютер вже не на гарантії, інакше, розкривши пломби, ви цієї гарантії втратите. Для початку озброїмося щіткою з жорсткою щетиною і пилососом з вузькою насадкою, разом вони забезпечать відмінний результат. Якщо у вас немає кисті, її можна з успіхом замінити старою зубною щіткою – жорсткість її щетинок буде ідеальною.

Почнемо. Першим кроком стане ретельне миття рук з милом. Нам потрібно бути впевненими, що ніякого жиру або бруду на плати не потрапить. Тому миємо руки і витираємо їх рушником – волога нам теж не потрібна.
Відключаємо системний блок від мережі 220В. Цей крок також дуже важливий, адже напруга не тільки небезпечно для життя, а й взагалі не потрібно при чищенні. Виймаємо всі штекери з задньої кришки, з усіх портів. Нам потрібен тільки системний блок, відключений від всіх зовнішніх пристроїв.
Рекомендую покласти блок на табуретку або стіл, оскільки з ним буде зручніше працювати, адже нам доведеться в буквальному сенсі залізти в кожну щілину.
Зі сторони задньої кришки зазвичай є 4-6 болтів, які потрібно викрутити, інакше ви не зможете зняти бічні кришки. Отже, розкручуємо болтики і знімаємо боковини, радимо все складати в одне місце, щоб потім не шукати по всій кімнаті. У деяких комп’ютерах на боковинах може бути встановлений кулер – його також знімаємо.
Якщо є можливість, відкрийте вікно, щоб пил надовго не затримувалася в кімнаті. Пилу поки немає? Не хвилюйтеся, адже ми ще не почали всерйоз її шукати. Вмикаємо пилосос на видув і обережно проходимся по всім доступним платам, стежачи за тим, щоб пилюка полетіла кудись у бік. Тепер вимикаємо пилосос і пускаємо в хід щітку (пензлик), з її допомогою ми видалимо пил, прилиплу занадто сильно. Потім знову вмикаємо пилосос і ще раз проходимся «чистову».
Перший крок закінчено, поверхня ми очистили. Відкручуємо кріплення блоку живлення, від’єднуємо його і розбираємо, чистимо. Намагаємося почистити все: відеокарту, планку оперативної пам’яті, поверхню вінчестера. Можливо, доведеться від’єднати деякі роз’єми, а оперативку зовсім вийняти, робіть це дуже обережно і по порядку, щоб потім не заплутатися в роз’ємах. Якщо вважаєте, що можете не впоратися, то краще нічого не відключайте.

Особливу увагу приділіть кулерам: з них потрібно видути все! Радіатори не знімайте, не всі здатні правильно встановити їх на місце. Не поспішайте, чистка може тривати від 10 хвилин до години, все залежить від ступеня забруднення і вашої кваліфікації. Зрозуміло, в перший раз це затягнеться надовго. Використовуйте поперемінно пилосос і щітку, видаляючи пил. Уявіть, що ви перебуваєте на археологічних розкопках.
Було б непогано розібрати кулера і капнути силіконової змащення в підшипники, але це слід робити лише в тому випадку, якщо ви не боїтеся нічого зламати. Між процесором і самим великим радіатором бажано оновити теплопроводящую пасту, але лізти туди можуть тільки досвідчені майстри, які вміють це робити.

Продуйте ще раз все пилососом і можна приступати до складання. Ставимо на місце всі плати, роз’єми, прикручуємо болтиками те, що відкрутили. Тільки пам’ятайте, ви працюєте з комп’ютерною технікою, тут потрібні слабкі зусилля, ніде силу застосовувати не слід. Тим не менш, всі плати повинні щільно сісти.
Перевіряємо, чи не залишилися зайві болтики (крім жартів, нерідко що-небудь залишається), ставимо на місця всі кришки і підключаємо до системного блоку зовнішні пристрої, заборонені на першому етапі. Включаємо комп’ютер.
Якщо машина включилася і не видає нехарактерних для неї звуків, вітаю, ви успішно завершили чистку. Якщо ж щось не так, вимкніть живлення і несіть системник в майстерню, розповівши фахівця всі кроки, які робили.

Хочете почистити від пилу ноутбук? Знаєте, зазвичай користувачеві досить відкрити кришку і подивитися на деталі, щоб перехотеть туди лізти, оскільки він надто крихкий для експериментів, особливо, якщо ви навіть системний блок ніколи не чистили. Для чищення ноутбука від пилу ми рекомендуємо викликати майстра на дім. Одним з лідерів з надання комп’ютерної допомоги в Києві і Області є фірма Комп’ютерна Допомога «А-ІТ», звернувшись за допомогою до них на сайті www.install.co.ua Ви можете викликати майстра до себе додому для чищення ноутбука від пилу і заміни термопасти в ноутбуці.