Більшість програм для обробки фотографій дуже вимогливі до ресурсів комп’ютера, а наш улюблений Photoshop – просто лідер по «ненажерливості».

Навіть якщо ви не працюєте з величезними tiff-файлами і не робите складну обробку з десятками шарів, Photoshop все одно можна змусити працювати швидше.

Ми склали список простих і ефективних способів прискорити роботу Photoshop.

1. Налаштування пам’яті

Як ви розумієте, чим більше пам’яті виділено для роботи Photoshop, тим швидше працює програма.
У налаштуваннях пам’яті вказана доступна програмі пам’ять, тобто не весь обсяг наявної пам’яті, а вільна пам’ять, яка може бути виділена конкретно для фотошопа.

За замовчуванням фотошоп використовують 70% доступної пам’яті.
Для більшості користувачів 32-бітної версії фотошопа 70% достатньо для нормальної роботи. Якщо вам потрібно більше, спробуйте додавати по 5% і слідкуйте за індикатором ефективності (про нього читайте трохи нижче). Для 32-бітної версії використання 100% доступної пам’яті може викликати проблеми.

2. Файл підкачки

Коли програма працює з великою кількістю інформації і ця інформація не поміщається в оперативну пам’ять, програма починає записувати дані в файл підкачки» на жорсткий диск. Тобто файл виконує роль оперативної пам’яті.

Проблема файлу підкачки в тому, що запис даних на жорсткий диск відбувається повільніше, ніж в оперативну пам’ять. Крім того, ваша операційна система так само зберігає свої дані у файл підкачки, а це додатково навантажує жорсткий диск роботою.

Оптимальний варіант – це використовувати для файлу підкачки окремий фізичний диск. Ідеальний варіант – використання SSD дисків, які по своїй швидкості в рази швидше за своїх HDD аналогів. Але навіть використання звичайних HDD вже розвантажить основний диск, який буде зайнятий тільки роботою ОС.

3. Налаштування історії і кеш

Фотошоп використовують кеш для того, щоб швидко відображати зображення.
Якщо ви працюєте з невеликими файлами розміром 1280×1024 пікселів і великою кількістю шарів (50 і більше), встановіть значення кешу на 2. Якщо працюєте з великими файлами, розміром 10 Мп і більше, ставте значення більше 4.
Більше значення рівнів кешу прискорює процес перегляду.
Cache tile size – відповідає за обсяг даних, які фотошоп обробляє за один раз. Великі значення прискорюють загальні операції над зображенням, наприклад, збільшення різкості.

Менші значення швидше працюють, коли ви змінюєте невеликі ділянки зображення, наприклад працюєте пензлем.

Кожна операція збережена в історії і збільшує «файл підкачки». Відповідно, чим менше даних ви будете зберігати в історії, тим менше місця буде займати фотошоп.
Якщо ви завжди працюєте у копії вашого шару, достатньо залишити в історії десять останніх дій.

Photoshop CS4 та CS5 використовують можливості вашої відеокарти для прискорення відображення зображення. Для того, щоб фотошоп отримав доступ до ресурсів відеокарти, вона повинна підтримувати стандарт OpenGL і мати мінімум 128 мегабайт пам’яті.

Для доступу до ресурсів вашої відеокарти просто поставте галку. І для максимального використання можливостей радимо вам оновити драйвер для вашої відеокарти.

Після налаштування основних параметрів роботи, ми можемо перейти до загальних порад по оптимізації роботи Photoshop.

4. Слідкуйте за індикатором ефективності

Індикатор ефективності покаже вам, коли фотошоп вичерпає доступну пам’ять і почне зберігати дані в файл підкачки.

Значення нижче 90-95% говорять про те, що фотошоп використовує файл підкачки і, відповідно, гальмує систему, показуючи таким чином, що потрібно виділити більше пам’яті у налаштуваннях фотошопу або додати оперативної пам’яті в ваш комп’ютер.

5. Закривайте вікна невикористовувані

В Photoshop CS4 та CS5 вікна з документами використовують більше пам’яті, ніж у попередніх версіях. Велика кількість відкритих документів сильно гальмує роботу і може призвести до повідомлення про нестачу пам’яті.

6. Зменшіть кількість візерунків і кистей для фотошоп

Кисті для фотошоп, візерунки та стилі шарів помітно навантажують систему. Причому кожен з них навантажує по чуть-чуть, а в підсумку система забита барахлом, яке рідко використовується.

7. Вимкніть превью шарів і каналів

У шарах, каналах та шляхи фотошоп показує невеликі превью вмісту. Відповідно, чим більше шарів, тим більше пам’яті витрачається на їх утримання.

8. Працюйте з зображеннями з глибиною кольору 8 біт

Фотошоп може працювати з 8-, 16 — і 32-бітними зображеннями. Однак, як показує практика, для завдань, не пов’язаних з професійною кольорокорекцією і підготовкою до друку, цілком достатньо працювати з 8-бітними зображеннями.

Перевести файл в 8 біт можна через меню Image > Mode > 8 Bits/Channel. Це відразу зменшить розмір файлу, а відповідно і навантаження на комп’ютер в два рази.

9. Вимкніть превью для шрифтів

Коли ви обираєте шрифт в фотошоп, ви відразу бачите, як виглядатиме шрифт. Якщо ви цим не користуєтеся, цю функцію можна відключити.

10. Зменшіть розмір файлу

Якщо ви робите файл для інтернету і вам не потрібні великі розміри, можете сміливо зменшувати ваші файли до 3000 пікселів по довгій стороні і працювати над ними далі.

11. Скидання тимчасових даних

Панель історії і буфер обміну зберігають в собі масу даних.
Будьте уважні, цю команду не можна скасувати.

12. Продумана робота з шарами

Шари – це фундамент роботи в фотошоп, але вони збільшують розмір файлу і обсяг використаної пам’яті. Якщо ви зробили всі потрібні роботи, об’єднайте шари. Для цього виділіть потрібні шари, клацніть на ній правою кнопкою миші і виберіть Merge Layers.

Також створення Smart Objects заощадить вам місце на диску і збільшить швидкість роботи.